Co děláme
Věnujeme se podpoře a rozvoji včasné péče v Česku. Naším posláním je prosazovat a hájit služby a programy poskytované ohroženým dětem a podpořit vybudování funkčního systému včasné péče u nás.
Sdružujeme organizace z celé České republiky, které se věnují včasné péči. Platforma vznikla v lednu 2020. U jejího zrodu stály: Nadace Albatros, Nadace České spořitelny a Nadace OSF.
V roce 2023 vznikl samostatný spolek Platforma pro včasnou péči. Z projektu se stala organizace, schválili jsme společné stanovy a memorandum. Byla zvoleno vedení a pětičlenná Rada spolku, která je tvořena odbornými zástupci z celého Česka.
O co usilujeme
Naším dlouhodobým cílem je vytvořit zdravou a silnou komunitu, ve které se každé dítě již od raného věku rozvíjí na maximum s ohledem na prostředí, ze kterého pochází.
Chceme se stát systémovým hráčem, který je silný a slyšen, vedeme odbornou diskuzi postavenou na datech a ověřených faktech, prezentujeme výstupy naší práce a poznatky těm, kteří rozhodují. Zdůrazňujeme ve veřejném prostoru téma prevence.
S kým spolupracujeme
S Platformou pro včasnou péči spolupracují odborníci z akademické, státní sféry i zástupci dalších střešních organizací. Platforma je plně otevřena i dalším odborníkům, institucím a organizacím, kteří sdílejí výše popsané cíle a vidí ve včasné péči smysl.
Odborné kolegium
Součástí Platformy pro včasnou péči je odborné kolegium, které je poradním orgánem Platformy. Kolegium podporuje kvalitu a šíří u odborné veřejnosti debatu nad tématem včasné péče.
Složení kolegia
PhDr. Ivan Gabal – sociolog, bývalý politik, dlouholetý člen Ústavu pro filosofii a sociologii Akademie věd.
Mgr. Lucie Fuková – vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, vedle práce pro neziskový sektor, byla koordinátorka Evropského roku rovných příležitostí pro všechny pod Úřadem vlády, romská poradkyně na Magistrátu města Pardubice nebo působila jako garantka sociální inkluze.
Mgr. Jaroslava Simonová, Ph.D. – vědkyně, specialistka tvorby školních metodik, spoluautorka řady výzkumů o předškolním vzdělávání, Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Mezinárodní spolupráce
Jsme členy mezinárodní organizace ISSA – International Step by Step Association. Jsme aktivními členy programu Places to Grow, který působí v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Slouží jako katalyzátor zkvalitňování služeb v oblasti předškolního rozvoje, vzdělávání a včasné péče. Cílem programu je posílit vztahy mezi organizacemi, které se zabývají sociálními službami, vzděláváním, šířením povědomí o důležitosti předškolního vzdělávání a výzkumem v této oblasti.
Naši laskaví partneři
Platforma pro včasnou péči vznikla s finanční podporou tří nadací – Nadace Albatros, Nadace České spořitelny a Nadace OSF.
Platformu dále podporují společnosti Moment o.p.s., Nadační fond Kladné nuly, Nadace Simony Kijonkové a Skupina ČEZ.