Ve spolupráci s UNICEF jsme 2. 4. 2025 uspořádali už třetí setkání neformální pracovní skupiny zaměřené na rané dětství. Její vznik se zrodil ve spolupráci s UNICEF a návštěvě Jamese Cairnese z Center on the Developing Child Harvard University, který byl hostem našeho prvního loňského setkání. Právě on tehdy s úsměvem skupinu nazval „Středečníci“ — scházíme se totiž vždy ve středu. A název nám zůstal. Nejen proto, že se opravdu potkáváme uprostřed týdne, ale i proto, že v samotném středu našeho zájmu stojí to nejdůležitější — rané dětství.
Hostitelem byla opět LEGO Group, která nám poskytla prostor pro otevřenou a kreativní diskusi. Po lednovém setkání na téma „Hra – co nás obklopuje, to nás utváří, jsme se nyní zaměřili na to nejzásadnější – jak v Česku funguje systém podpory pro děti do 8 let.
Co víme (a nevíme) o dětech v raném dětství
V Česku žije zhruba 800 tisíc dětí ve věku 0–8 let. Právě toto rané období zásadně ovlivňuje jejich budoucnost — zdraví, vzdělání i životní šance. Z naší diskuze ale vyplynulo, že polovina až dvě třetiny z nich mohou být nějakým způsobem ohrožené. Přesný rozsah problému však neznáme — chybí systematické sledování a vyhodnocování dat, které by nám poskytlo jasnější obraz. A tak jsme si položili klíčovou otázku: Jak vlastně funguje systém, který má tyto děti chránit, podporovat a pomáhat jim vyrůstat v bezpečném a podnětném prostředí?
Z našeho mapování vzešlo, že systém podpory stojí na třech úrovních:
- Univerzální prevence – dostupná všem dětem a rodinám (mateřská a základní škola, lékař)
- Cílená intervence – zaměřená na děti, které se ocitají v riziku z dílčího důvodu.
- Komplexní intervence – určená pro děti a rodiny v přímém ohrožení.
Přestože mnoho opatření existuje, realita ukazuje, že podpora se k některým dětem nedostane včas, nebo vůbec. Proto jsme se zaměřili na zásadní otázku: Jak tyto tři úrovně propojit, tak, aby systém fungoval efektivně a spravedlivě pro všechny?
Naše diskuse se zaměřila na konkrétní otázky:
- Co v systému chybí a nefunguje?
- Jak můžeme lépe pokrýt potřeby dětí a rodin?
- Kde můžeme propojit síly a spolupracovat?
Velká výzva spočívá v tom, že nejde o jeden resort, ale o spolupráci napříč oblastmi. Ohrožených dětí je mnoho – ale co ty, které se mezi ně (zatím) neřadí? Stačí jeden životní zlom a mohou se ocitnout v riziku. Jak na to správně reagovat? Máme velkou radost z toho, že setkání bylo produktivní, otevřené a díky LEGO Group i hravé. Děkujeme všem, kdo se zapojili!
Další krok? Posunout se od výzev a příležitostí k vizi pro rané dětství, proto další setkání proběhne 18. 6. 2025 a to v Nadačním fondu Škoda Auto.
Podívejte se na video ze setkání.
Foto a video: Irina Smoliarchuk