Platforma pro včasnou péči ve spolupráci s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou a pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové uspořádala 25. listopadu v Poslanecké sněmovně kulatý stůl na téma „Rané dětství – příležitost, která nepočká“. Na příkladu města Krnov, se ukázalo, jak výrazný pozitivní dopad může mít efektivní systém včasné péče na celý region.
Olga Richterová ve svém úvodním vystoupení zdůraznila: „Prvních tisíc dní života má zásadní vliv na budoucnost dítěte i celé společnosti. Bohužel roste počet dětí ohrožených zanedbáváním nebo týráním. Na příkladu Krnova však vidíme, že změna je možná. Potřebujeme systémové řešení.“
Kateřina Sirotková, ředitelka Platformy pro včasnou péči, upozornila na neudržitelnost současné situace: „V době klesající porodnosti si nemůžeme dovolit, aby některé děti zůstávaly pozadu. Dnes však více než desetina dětí v Česku vyrůstá v podmínkách, které zásadně omezují jejich šance na plnohodnotný rozvoj – ať už kvůli chudobě, nemoci rodičů nebo násilí v rodině. Hrozí nám, že budoucí generace budou nejen méně početné, ale také méně zdravé a vzdělané.“
Současný systém zasahuje pozdě
Dnešní zákon o sociálních službách podporuje pouze rodiny v dlouhodobé krizi. To podle odborníků odpovídá situaci, kdy hasiči mohou zasáhnout, až když je požár nezvladatelný.
Důsledky jsou alarmující:
- Mnoho dětí zaostává za vrstevníky už od prvních let života, takže přibývá odkladů školní docházky.
- Školy si často s tímto znevýhodněním neporadí a nedokáží toto zvýhodnění kompenzovat.
- Přibývá dětí předčasně opouštějících vzdělávání.
- Roste počet dětí umístěných do náhradní péče.
- Děti častěji končí v destabilizující chudobě, což spouští začarovaný kruh neúspěchu, který přechází na další generace.
Řešení už jsou ověřená v praxi – ale často mimo systém
Máme výzkumy, data i osvědčené postupy z praxe. Víme, co pomáhá, a na příkladech konkrétních území, jako je Krnov, vidíme pozitivní výsledky. To potvrdila i Nina Fabšíková z PAQ Research: „Navzdory vyšší míře chudoby dosahuje Krnov lepších výsledků. Pozitivní změny jsou dosažitelné i v obtížných podmínkách.“
Starosta Krnova Tomáš Hradil přiblížil strategii města: „Máme robustní systém sociálních služeb, který vnímáme jako součást rodinné politiky. Pomáháme rodinám s bydlením, dluhy i zaměstnáním a ročně investujeme 10 milionů korun do rozvoje sociálních služeb. Naší prioritou je spolupráce mezi klíčovými aktéry, která umožňuje efektivní podporu rodin.“
Komplexní přístup k podpoře rodiny prezentovala Pavlína Winklerová, regionální vedoucí pro oblast Krnovska z organizace Eurotopia. „Soustředíme se na zachycení problémů už v raném stádiu, často u těhotných maminek. V minulosti jsme řešili problémy až na základní škole, což už bylo pozdě. Dnes se snažíme předcházet těmto situacím.“
Svatava Plachá z organizace Cesta von CZ představila unikátní program Omama – službu, která potvrzuje závěry výzkumů a teorií, ale bohužel zatím funguje mimo systémové financování.
Co zajistí změnu?
Klíčové body, které mohou posílit podporu rodin:
- Umožnit preventivní a mezioborové služby
Potřebujeme rozšířit systém registrace služeb tak, aby zahrnoval všechny oblasti podpory rodin – nejen sociální, ale i vzdělávací a zdravotní. Systém musí být schopen pružně reagovat na měnící se potřeby rodin. Potřebujeme podporu pro běžné rodiny, aby se nepropadaly do nepříznivé sociální situace, jako jsou mateřská a rodinná centra. - Místní koordinaci
Klíčová je spolupráce a koordinace mezi sociálními, vzdělávacími a zdravotními službami na místní úrovni. - Spravedlivé financování
Financování služeb musí vycházet z objektivních ukazatelů regionální zátěže. Jen tak zajistíme dostatečnou kapacitu tam, kde je nejvíce potřeba.
Připravovaný zákon jako klíč k systémové změně
Zákon na ochranu dětí a podporu rodin má zajistit, aby každé dítě v Česku mohlo vyrůstat v bezpečném a podnětném prostředí. „Děti, které vyrůstají v takových podmínkách, mají mnohem větší šanci stát se zdravými a vzdělanými jedinci, kteří přispějí k rozvoji celé společnosti. Je mnohonásobně výhodnější nést náklady na vytvoření takového prostředí než řešit důsledky jeho absence. Budoucnost naší společnosti stojí na tom, jak se dnes postaráme o naše děti,” upozornila Kateřina Sirotková.
Platforma pro včasnou péči apeluje na přijetí Zákona na ochranu dětí a podporu rodiny.
Text: Vlasta Holéciová, Foto: Platforma pro včasnou péči