Nezisková organizace Cheiron T, o.p.s. stála u zrodu Platformy pro včasnou péči. V oblasti sociálních služeb více než čtvrt století podporuje děti, mladistvé a rodiny v Táboře a jeho okolí. Jak vypadá včasná péče na Táborsku? A co dnes tým Cheironu T považuje za největší problém, kterému čelí? Na tyto a další otázky odpovídala zakladatelka Cheironu T a vedoucí služby pro rodiny s dětmi Jiřina Svobodová spolu se svým týmem.

Jiřino, co pro vás znamená včasná péče v Cheironu? Co podle vás přináší rodinám?

V naší organizaci si uvědomujeme důležitost včasné péče jako klíčového nástroje prevence a podpory rodin s dětmi. Ve službě pro rodiny s dětmi (SAS) se, z podstaty nastavení služby v zákoně, k rodinám dostáváme relativně pozdě. Samy rodiny se ozývají až když řeší krizové situace – nejčastěji finanční a bytové, řešíme ale i vztahová a výchovná témata. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM) pracuje s cílovou skupinou dětí a mládeže ve věku 6 až 20 let, terén pro děti a mládež také s touto cílovou skupinou a Tým pro duševní zdraví (TDZ) nabízí své služby rodinám s dětmi od 12 let.

Díky “brzkému záchytu” by mohly rodiny získat potřebnou podporu včas, což může předcházet rozvoji tíživých krizových situací. Rodiny by dostaly včas podporu pro zdravý vývoj dítěte, posílení rodičovských kompetencí, zlepšení podmínek pro děti. Služba pomáhá řešit situaci dříve, než dojde k ohrožení nebo odebrání dítěte z rodiny.

Jakými konkrétními způsoby poskytujete včasnou péči a které metody se vám osvědčily jako nejúčinnější?

Dvakrát ročně pořádáme pro rodiče kurzy Pozitivního rodičovství Triple P. V rámci sociálně aktivizačních služeb se k podpoře vývoje dětí dostáváme zatím hlavně přes konkrétní požadavky rodičů. Systematicky podporujeme rozvoj dětí například formou doučování – pokud je to možné, pracujeme přímo v rodinách a zapojujeme do toho i rodiče. Snažíme se rozvíjet mezioborovou spolupráci v regionu – úřady, další služby, školky i školy o nás vědí. Vytváříme tak možnosti, aby mohli naši službu rodinám doporučit včas.

Jak byste popsala současnou situaci vaší cílové skupiny v regionu? Pozorujete nějaké nové trendy – ať už pozitivní nebo znepokojivé?

Ano, pozorujeme. Hlavně bytová situace je velmi neuspokojivá. Vnímáme zhoršování v dostupnosti městského nájemního bydlení pro “naše rodiny”, nedostupnost sociálního/prostupného bydlení. Rodiny jsou předlužené, nemají možnost legálního zaměstnání, nebo jsou diskriminované na pracovním trhu. Zvyšuje se agrese ve společnosti, a to čím dál tím více i mezi dětmi.

Pro podporu vašich služeb organizujete různé kulturní a společenské akce. Je to dobrý způsob, jak ukázat, co děláte? Jaké máte zkušenosti?

Určitě. Odbourávají předsudky a stereotypy, dochází k posílení komunitních vazeb, vznikají nové kontakty. Zároveň v průběhu akcí představujeme naši organizaci – naše služby jsou pak v povědomí občanů regionu, rodiny pak “ví, do čeho jdou”.

Na jaký úspěch či posun jste za dobu fungování Cheironu nejvíc hrdí?

Vnímám, že se nám daří posilovat mezioborovou spolupráci. Také více dětí navštěvuje předškolní vzdělávání před pátým rokem věku. Dále je to program Triple P, který působí preventivně a souvisí se včasnou péčí. Stále se snažíme najít společnou řeč s OSPODem, i když to není vždycky lehké. Lidé o nás vědí a doporučují nás dál. Dokonce o nás točila dokument Česká televize.

Spolupráce s dalšími organizacemi je pro vaši práci zásadní. Kteří partneři jsou pro vás zásadní a jak konkrétně tato spolupráce probíhá?

S OSPODem uzavíráme trojstranné plány spolupráce. Městský úřad nám pomáhá s městskými byty, spolupracujeme se sociálním odborem, azylovým domem i romskými poradci – zkrátka řešíme, co rodina zrovna potřebuje. Na Úřad práce chodíme s klienty společně a ve školkách a školách spolupracujeme se sociálními pedagogy, školními psychology, zajišťujeme doučování – snažíme se, aby děti ve škole uspěly. S dalšími neziskovkami jako Fokus, Charita, MAS Krajina srdce nebo Potravinová banka si pomáháme podle toho, co která rodina zrovna řeší.

Kde narážíte na problémy? A co by pomohlo?

Práce s rodinou je hodně časově náročná a někdy se stává, že klienti prostě nechtějí nic měnit – to je pak frustrující. Bydlení je obrovský problém – systém na řešení bytové nouze prostě nefunguje a majitelé bytů si s lidmi dělají, co chtějí. Někdy narážíme na nedostatečnou kapacitu služby SAS. Pomohlo by nám navýšení kapacity (nejen) naší SAS tak, aby odpovídalo potřebám terénu.

Také bychom uvítali změnu systému financování “návazných” služeb (Triple P, doučování, atd…), pro jejichž udržení jsme neustále nuceni hledat nové zdroje. A rozhodně by pro usnadnění naší SASkové práce bylo přínosné systémové ukotvení včasné péče a dostupnost přiměřeného bydlení pro rodiny.

Co vnímáte jako svou největší současnou výzvu?

Chceme přispět k tomu, aby „naše rodiny“ měly v Táboře a okolí větší šanci na slušné bydlení – ať už soukromé nebo městské. Rádi bychom se z „hasičů“ stali více „preventisty“ – místo řešení krizí předcházet problémům.

Ve zkratce o Cheiron T

  • Cheiron T je organizace s dlouholetou tradicí a zkušeností pracující s dětmi, mladými lidmi, jejich rodinami i celou komunitou.
  • Misí Cheironu T je posilování samostatnosti a odpovědnosti u všech klientů. Dětem a mládeži poskytuje bezpečný prostor, kde se mohou bavit o všem, co je trápí i těší, posilovat svoje silné stránky. Dospělé provází v situacích, ve kterých potřebují podporu, a učí je, jak si příště poradit bez pomoci druhých. Komunitu motivuje k soudržnosti a pobízí k tomu, aby řešení problémů zvládala vlastními silami.
  • Jčlenem Platformy pro včasnou péči.

Rozhovor vedla Vlasta Holéciová, Foto: Cheiron T, unsplash.com Annie Spratt