Dítě a kůň, člen Platformy pro včasnou péči, se na Kutnohorsku dlouhodobě zaměřuje na podporu dětí a rodin, které se potýkají se sociálním znevýhodněním. Alžběta Brychtová, vedoucí sociálních služeb, která letos získala prestižní ocenění Gratias za svou práci v oblasti sociální prevence, v rozhovoru popisuje, jak se organizace angažuje v zajištění přístupu k předškolnímu vzdělávání, bojuje proti dezinformacím a aktivně spolupracuje s místními školami a dalšími partnery na Kutnohorsku, aby zlepšila životní šance dětí v regionu.
Alžběto, co pro vás znamená včasná péče? Jak ji vnímáte?
Včasná péče pro mne znamená příležitost pomáhat dětem se sociálním znevýhodněním narovnat jejich startovací čáru, zejména v oblasti vzdělávání. Vnímám ji jako nezbytný nástroj, který potřebujeme, abychom byli společně schopni předcházet neúspěchům dětí. Zároveň je to pro nás prostor, jak podpořit rodiče v situacích, v nichž mohou zažívat nějakou nejistotu.
Včasnou péči realizujete na Kutnohorsku a v Sázavě. Jaký je váš přístup k práci s rodinami a s dětmi? Je něco, na čem si zakládáte?
Organizace Dítě a kůň, z.s. – Sdružení pro hipoterapii provozuje nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Archa a službu sociální rehabilitace Astra. Při poskytování sociálních služeb jsme zjistili, že podpora klientům, byť se jedná o služby prevence, je často hašením obrovských požárů. V terénu jsme neustále naráželi na slepá místa, kde nebyla rodičům a jejich dětem poskytována potřebná podpora včas.
Zejména nás trápilo, že děti žijící v nevyhovujících podmínkách ubytoven nenavštěvují mateřské školy. Velmi jsme tedy uvítali příležitost vstoupit do spolupráce s dalšími místními aktéry, kteří se zabývají rovnými příležitostmi. V rámci projektu MAP Kutnohorsko jsme se mohli začít zaměřovat na děti od 3 do 6 let a podporovat je v přípravě na vstup do mateřských škol. Komunikaci s rodiči jsme mohli opřít o důvěru navázanou za několik let působení ve zmíněných lokalitách. Pomáháme rodičům poznat výhody předškolního vzdělávání a jejich dětem zažívat radost z her, vzdělávání a nových přátelství.
Kdo jsou nejčastěji vaši klienti?
Pokud mluvíme o včasné péči, tak jsou našimi klienty zejména rodiny s více dětmi, které žijí v nevyhovujících podmínkách na ubytovnách. Některé starší děti jsou klienty nízkoprahového zařízení pro děti a mládež a mladší sourozence mívají ne zřídkakdy na starosti.
Jak hodnotíte situaci v regionu z hlediska klientů včasné péče? Co rodiny nejčastěji řeší? Sledujete v poslední době nějaký trend, ať už negativní nebo pozitivní?
Naše klientské rodiny nejčastěji řeší bytovou nouzi, nedostatek pracovních příležitostí pro nekvalifikovanou pracovní sílu, špatnou dostupnost lékařské péče a předluženost.
V oblasti včasné péče vidíme v regionu i díky partnerům jako je Eduzměna (nově Centrum podpory vzdělávání), větší míru mezioborové spolupráce a snahu o participaci rodičů na dobrém fungování místních škol. Silnou podporu v zapojení znevýhodněných dětí do předškolního vzdělávání cítíme zejména od pedagogů v mateřských školách, za což jim patří velký dík, stejně jako pracovníkům odboru kultury a školství, kteří se na vzájemné propojenosti všech aktérů rovněž aktivně podílí.
Negativní trend, který na Kutnohorsku zatím přetrvává je umísťování dětí do předškolní třídy ZŠ a PŠ místo zapisování do běžných mateřských škol. Důvodů je k tomu celá řada. Jedním z nich je například obava romských rodičů z majoritního prostředí mateřských škol a snaha, aby všechny romské děti chodily mezi tzv. „svoje“.
Dalším důvodem je také šíření dezinformací. Rodiče se například domnívají, že předškolní třída je pro jejich děti v ZŠ a PŠ povinná. Naším cílem, stejně jako řady dalších spolupracujících organizací v regionu, je šířit do komunit informace o důležitosti předškolního vzdělávání. Poskytujeme také podporu rodičům při zápisech, řešení obědů do školek nebo děti po určitou adaptační dobu doprovázíme.
Za včasnou péči si vůbec netroufám v rámci regionu mluvit obecně, protože jsme zaměřeni zejména na rodiny znevýhodněné nebo sociálně vyloučené. V naší cílové skupině nám v regionu chybí podpora matek s dětmi od narození do tří let nebo ideálně podpora rodičů již v průběhu těhotenství a příprava na rodičovství. Mateřská centra nebo aktivity pro rodiče s dětmi mají pro naše klienty často příliš vysoký práh.
Vzpomenete si na nějaký příběh rodiny, který vás hluboce zasáhl a díky včasné péči skončil úspěšně?
Příkladem je rodina se sedmi dětmi, kde tři starší děti navštěvují bývalou lidově řečeno „zvláštní“ školu. Další dítě je na této škole v přípravné třídě. V průběhu školního roku se nám podařilo maminku podpořit v rozhodnutí, že nejmladší dcera nastoupí do mateřské školy již ve čtyřech letech. Rodinu jsme doprovodili k zápisu a pomohli překonat materiální bariéry. Díky sponzorskému daru farního sboru ČCE v Čáslavi jsme mohli holčičce a dalším dvěma dětem zabezpečit gumáky, bačkůrky, pyžámka a několik dalších drobností. Po měsíci a půl docházky do mateřské školy je holčička nadšená a každý den se moc těší. Rodiče mají radost, že je holčička šťastná a uvažují, že i dva nejmladší syny zapíší do předškolního vzdělávání hned, jak to bude možné.
V této souvislosti bych uvedla, že další oblast, na kterou míříme naši pozornost, je podpora zdravého životního stylu a sebepéče v těhotenství. Předporodní kurzy, těhotenské plavání a cvičení nebo rodičovské kurzy jsou zatím oblasti, které jsou pro naše klienty nedostupné nejen z hlediska financí.
Na jaké překážky ve vaší práci nejčastěji narážíte? Co by vám vaši práci usnadnilo?
Často narážíme na obavy z nepřijetí a nepochopení, ale také na nenávistné projevy na sociálních sítích, kde někteří jedinci šíří dezinformace o neziskovém sektoru a znesnadňují nám navázání důvěry s lidmi, kteří takovým dezinformacím podléhají.
Někdy také narážíme na představy donorů o vhodném množství odvedené práce. Tady by nám pomohlo především rozumné nastavování indikátorů tak, abychom mohli odvádět kvalitní práci zaměřenou na člověka, úzce individualizovanou a bez nutnosti řešit kolik hodin podpory můžeme poskytnout. Naší snahou je vždy podpora lidí k soběstačnosti, s minimem překážek. Ideálně včas.
A co vaši spojenci? S kým nejčastěji spolupracujete?
Spolupracujících máme celou řadu. Na republikové úrovni jsme zapojeni do Sekce služeb péče o ohrožené dítě Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, kde zároveň působím jako předsedkyně sekce.
Jsme hrdými členy Platformy pro včasnou péčí, díky které sbíráme inspiraci a odvahu dělat věci jinak. V Kutné Hoře spolupracujeme s řadou aktérů. Jsme iniciátory vzniku mezioborové platformy Na jedné lodi, sdružující organizace a instituce pracující ve prospěch ohrožených dětí. V terénu spolupracujeme například s organizátorkami komunit z Prostoru plus, s pedagogy z různých mateřinek a škol, ale také s některými lékaři.
Letos jste získala ocenění Gratias v kategorii služby sociální prevence od MPSV. Cena symbolizuje poděkování sociálním pracovníkům za jejich každodenní a kvalitně odváděnou, odbornou a velmi náročnou práci. Co to pro vás znamená?
Ocenění a možnost tak informovat v regionu kde působím širokou veřejnost o významnosti a kráse, ale zároveň i náročnosti sociální práce je pro mě velmi důležité. V očích veřejnosti je sociální práce bohužel stále nedoceněná a pracovníkům rozhodně nepřináší společenskou prestiž. O to příjemnější bylo, že se akt předávání ocenění konal v překrásném barokním refektáři Dominikánského kláštera v Praze. Byla to rovněž skvělá příležitost potkat se s různými kolegy z oboru, kde jsem mezi nominovanými i oceněnými potkala i některé své spolužáky.
Alžběto, co je pro vás aktuálně v organizaci největší výzvou?
Momentálně se potýkáme s nedostatkem kolegů, takže výzvou bude v co nejbližší době sestavit nový tým zapálených kolegů, kteří naskočí do rozjetého vlaku. S klienty aktuálně prožíváme účast na Fotbalovém turnaji nízkoprahových zařízení pro děti a mládež a sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi Středočeského kraje, kde se chystáme již po třetí za sebou s týmem ze Sázavy obhájit vítězství.
Velkou radost nám dělá také spolupráce s nakladatelstvím romské literatury KHER a jejich úžasné knihy, které využíváme při práci v terénu s dětmi i dospělými. Rozhodli jsme se rozšířit provoz romské knihovničky a nabídnout možnost zápůjček i pro veřejnost. Výzvou tedy bude k nám zájemce o romskou literaturu přivést. Samozřejmě sledujeme také všechno dětí okolo včasné péče a těšíme se na inspirativní příklady dobré praxe ze zahraničních cest Platformy a Letní školu 2025, protože ta letošní bylo opět skvělá! Díky za Vaši práci!
- Organizace vznikla v roce 1994 díky aktivitě několika lékařů, koňařů a dalších lidí různých profesí, které spojovala společná myšlenka, umožnit léčebnou jízdu na koni postiženým dětem z kutnohorského a kolínského okresu.
- V roce 2010 rozšířilo pole své působnosti o dvě sociální služby: Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež „NZDM Archa“ a „SAS Afinita“. Tyto služby působí v ORP Kutná Hora a dalších lokalitách Středočeského kraje.
- Je členem Platformy pro včasnou péči.
Rozhovor vedla Vlasta Holéciová, Foto: Dítě a kůň