Ratolest Brno, která už téměř 30 let pomáhá dětem, mladým lidem a rodinám na Brněnsku překonávat těžkosti a najít cestu k lepší budoucnosti, se nedávno připojila k Platformě pro včasnou péči. Za svou práci, zaměřenou na podporu ohrožených rodin, získala v roce 2022 ocenění České asociace streetwork – Časovaná bota v kategorii Tým roku. Se Zuzanou Gheza, vedoucí Centra pro ohroženou rodinu organizace Ratolest, jsme mluvili o tom, jakým způsobem se jim daří pomáhat rodinám už v nejranějších fázích života dětí.
Co vás motivovalo stát se členy Platformy pro včasnou péči, a jaké konkrétní přínosy si od členství slibujete na úrovni vaší organizace a systému péče o děti?
Jsme přesvědčeni, že pokud má být dosaženo tolik potřebných systémových změn v tématu vyrovnávání šancí pro dětí ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí, je nezbytné, aby se organizace propojovaly a hovořily jedním hlasem. Navíc se velmi těšíme na sdílení dobré praxe a předávání zkušeností.
Můžete víc rozvinout, co pro vás v Ratolesti znamená včasná péče? Jaký vidíte její dopad na děti ze znevýhodněného prostředí?
Dlouhodobě jsme přesvědčeni, že první roky života jsou zcela klíčové pro další vývoj člověka. Bezpečná vztahová vazba a tedy získání základní důvěry v to, že svět je dobré místo, jsou stejně důležité jako vyrovnávání prostředím daného znevýhodnění skrze předškolní péči a vzdělávání.
Jak vlastně včasnou péči poskytujete?
V každé klientské rodině, kde vyrůstají malé děti, se zaměřujeme na vztah rodičů a dětí, což se děje v rámci skupinové aktivity “Maloši”. Zde se za využití prvků Montessori pedagogiky učí rodiče reagovat na potřeby svých dětí. Důraz na rozvoj vztahu mezi rodiči a dětmi klademe také při individuální práci s rodinami. Zároveň vnímáme jako mimořádně významné zapojení dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí do předškolního vzdělávání, takže rodiny podporujeme v docházce malých dětí předškolních zařízení.
Jak byste popsala situaci v Brně z hlediska vaší cílové skupiny? Sledujete v poslední době nějaký trend, ať už pozitivní nebo negativní?
Jedna z nejtěžších situací je pro nás vidět, jak děti vyrůstají na ubytovnách, kterých je v Brně několik. Jsou to velmi bezútěšná místa, která naprosto vylučují, aby zde děti trávily normální šťastné dětství. Dokud se jako společnost nerozhodneme, že nám záleží na tom, aby všechny děti mohly vyrůstat v bezpečném prostředí a přestaneme platit obchod s chudobou, má sociální práce jen velmi omezené možnosti.
Vaše Centrum pro ohroženou rodinu získalo v roce 2022 ocenění Časovaná bota v kategorii Tým roku za dlouhodobou a příkladnou práci v oblasti sociálně aktivizačních služeb. Jaký je váš recept na úspěšnou práci s ohroženými rodinami?
Je otázkou, zda takový recept existuje, ale snažíme se být dospělým i dětem partnery, pořád hledat nové cesty, hájit jejich práva a přinášet témata našich klientů do veřejného prostoru.
V Brně a okolí jste etablovanou organizací. Máte za sebou téměř 30 let zkušeností. Na co jste za dobu svého působení opravdu pyšní?
Nevím, zda pýcha je to správné slovo, ale máme radost pokaždé, když se nám s klienty daří ujít kus společné cesty a oni změní něco, co je pro ně podstatné a stejně tak nás těší, pokud se můžeme podílet na systémových změnách. Já jsem pyšná na to, že máme kvalitní tým složený ze zkušených i méně zkušených pracovnic, které se navzájem podporují a že jsme vyhledávanými partnery pro další organizace a odborníky.
A s kým se vám daří spolupracovat?
Vytváření podpůrných multidisciplinárních sítí pro ohrožené děti a rodiny se věnujeme a považujeme to za prioritu dlouhodobě. V rámci služby Centum pro ohroženou rodinu je našim nejbližším partnerem OSPOD, ale velmi úzce spolupracujeme rovněž se školami, SVP, adikotologickými službami a v poslední době se nám daří přizývat ke spolupráci i justici. Týká se to především přítomnosti státních zástupců na multidisciplinárních setkáních, které řeší slaďování postupů v případech ohrožených dětí.
Na jaké překážky nejčastěji narážíte?
K tomu, abychom mohli dělat dobře sociální práci, potřebujeme mít k dispozici nástroje sociální politiky a ty nám velmi často chybí stejně, jako dlouhodobé koncepce a vize, které přesahují délku jednoho volebního období. Konkrétně v oblasti bydlení, podpory rovných šancí v oblasti vzdělávání…
Co je pro vás aktuálně největší výzvou?
Výzvy k nám přicházejí každý den, v podobě práce s našimi klienty. Nicméně jako velkou výzvu vnímáme, jak za daných finančních podmínek a náročnosti práce udržet tým zkušených lidí, a jaké jim dávat možnosti rozvoje v rámci omezených možností.
- Posláním Ratolesti je usilovat o to, aby děti, mladí lidé a rodiny měli rovné šance žít důstojně a využívat svůj potenciál.
- Centrum pro ohroženou rodinu působí v Brně, Pohořelicích, Hustopečích a v Kuřimi.
- Příští rok Ratolest Brno oslaví 30 let fungování. Je členem Platformy pro včasnou péči.
Rozhovor vedla Vlasta Holéciová, Foto: Ratolest Brno