Příští rok oslaví organizace Eurotopia 25 let své práce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Jejím posláním je podpora rodin na cestě k lepšímu životu. Nabízí programy pro pěstounské rodiny, děti, mládež, dospělé, školy i komunity a poskytuje sociální služby včetně včasné péče. O úspěších a vizích organizace jsme hovořili s její ředitelkou Petrou Večerkovou.

Co pro vás v Eurotopii znamená včasná péče? Jak ji vnímáte?

Je to především „srdcovka“ – máme ji rádi. Už dlouhou dobu se snažíme podporovat rodiny jako celek nebo komplex a v průběhu času od narození po jednotlivé fáze vývoje a zrání dětí. Včasná péče nás provází dlouhodobě, nabízí řadu nástrojů a přístupů, které rodinám pomáhají.

„Snažíme se udržet naše společné hodnoty, vidět za každou situací nebo potíží konkrétního člověka, dítě, rodinu. Snažíme se podporovat co funguje, udržet si optimismus a pozitivní nastavení, hledat cesty a možnosti, prošlapávat nové stezky,“ popisuje práci Eurotopie Petra Večerková. 

Včasnou péči realizujete v regionech Krnovska a Jesenicka. Jaký je váš přístup k práci s rodinami a s dětmi? Je něco, na čem si zakládáte?

Máme zkušenosti i z jiných regionů, které jsou svým nastavením podobné, třeba Bruntálsko. V podstatě zkoušíme různé formy uzpůsobené pro konkrétní podmínky. Jde především o to, že pracujeme s místními partnery, využíváme zdrojové sítě a multidisciplinární spolupráci, a ta je region od regionu jiná.

Zakládáme si na tom, aby podpora byla vždy „šitá na míru“ potřebám rodin, dětí a respektovala další zapojené aktéry v daném regionu. Snažíme se maximálně přinášet podporu přímo do rodin, aby si lidé nemuseli chodit pro pomoc „někam“, ale mohli ji využívat přímo doma, ve svém přirozeném prostředí, měli ji kdykoli po ruce. Je to efektivnější, nápomocnější, přirozené.

V poslední době se specializujeme na práci se skupinami rodičů v rámci Klubíků, návaznou péči a také na rozvoj pomůcek a filiální terapie přímo v rodinách.

Jak hodnotíte situaci v regionu z hlediska klientů včasné péče? Co rodiny nejčastěji řeší? Sledujete v poslední době nějaký trend, ať už negativní nebo pozitivní?

Naši klienti si nabídku podpory v rámci včasné péče velmi rychle oblíbili a začali ji využívat. V každém regionu se sice konkrétní nabídka liší, ale tím, že se snažíme reagovat na potřeby dětí a rodin, je to pomoc cílená a efektivní.

V našich regionech je stále velkým problémem dostupnost kvalitní zdravotní péče – např. dětští zubaři, psychologové a další specialisté. Zvyšuje se míra zadluženosti rodin, s dopady na bydlení a celkovou finanční situaci v rodinách. V podstatě není výjimkou, když rodina, kde jsou dva pracující dospělí, nedosahuje příjmů, které by pokrývaly základní potřeby, to je smutné.

Co vnímáme je, že si lidé už dokáží říct o pomoc. Předají si potřebné informace, pomáhají si navzájem, to vidíme často. I když sami toho mnoho nemají, když je někdo v nouzi nebo se dostane do tíživé situace, snaží se mu pomoci. Také se více zajímají o svět dětí, jejich prožívání a pocity. To dříve nebo v generaci rodičů těchto rodičů zdaleka nebylo tak častým jevem.

Dalším pilířem Eurotopie je podpora pěstounské péče. Jak se vám daří v této oblasti?

My jsme se do této oblasti dostali již před mnoha lety, možná i proto, že sami pracovníci máme zkušenost s přijetím pěstounských dětí. Postupně jsme začali skupiny pěstounů vzdělávat, s dětmi jsme jezdili na tábory a další akce a poté jsme se stali doprovodnou organizací, která působí ve dvou krajích.

Aktuálně doprovázíme přibližně 100 rodin. Snažíme se využívat veškeré dostupné zdroje a podporovat rodiny komplexně, takže kromě doprovázení nabízíme k využití širokou odbornou pomoc, doučování dětí, řadu volnočasových aktivit, zážitkových a preventivních programů, vzdělávání opět šité na míru, individuální podporu v tíživé situaci. Budeme otevírat skupinu Terapeutického rodičovství. Je to krásná, ale náročná práce.

Na jaké překážky ve vaší práci nejčastěji narážíte? Co by vám vaši práci usnadnilo?

V poslední době se velmi zvyšuje administrativní zátěž pracovníků, kteří pracují přímo s dětmi a rodinami. To je nejen vyčerpávající, ale také demotivující. Co nás zatěžuje ekonomicky, je proměna dostupných finančních zdrojů, protože i přesto, že se snažíme zapojit do mnoha projektů, abychom mohli zafinancovat celou škálu našich aktivit, v posledním období je to náročnější. Ale zatím zvládáme.

Naopak si velmi ceníme spolupráce s organizacemi a institucemi v našich regionech, myslím, že se vnímáme navzájem jako partneři, s veškerým respektem, a pokud někdy dojde k nedorozumění, jsme schopni si tyto své postoje sdělit a hledat řešení.

A co vaši spojenci? S kým nejčastěji spolupracujete?

Jelikož pracujeme s celými rodinami, tak se snažíme propojit se všemi aktéry, které rodiny provází, nebo je alespoň informovat o naší činnosti a možnosti spolupráce. Samozřejmě úroveň jednotlivého zapojení se liší.

Našimi častými partnery jsou pracovníci měst – OSPOD, sociálních odborů, odborů školství, ale také ti, kdo mají na starosti např. bytovou politiku města. Dále základní a mateřské školy, odborná zařízení – střediska výchovné péče, různé poradny, soukromí psychologové a kurátoři.

Úžasnou spolupráci máme se Střední pedagogickou školou v Krnově. Zahrnuje doučování dětí, přípravu Klubu Skřítek a volnočasovky, které připravují samy studentky a zároveň tak získávají cenné zkušenosti do svého profesního a možná i soukromého života.

Nesmím zapomenout ani na soudy, každoročně pořádáme setkání – takový workshop pro soudce našich regionů společně s pracovníky OSPOD, kde sdílíme naši praxi, řešíme konkrétní otázky, kdo a jak se do práce s rodinami zapojuje a co potřebuje od ostatních. Máme navázanou spolupráci s Probační a mediační službou, minulý měsíc jsme byli na besedě ve věznici v Opavě, kde řešíme projekt zaměřený na podporu rodinných vztahů uvězněných rodičů.

Spolupracujeme i v oblasti zdravotnictví s dětskými lékaři a psychiatry. A samozřejmě s ostatními neziskovkami a službami v regionech. Samostatnou kapitolou jsou donoři a instituce na celostátní úrovni.

Příští rok Eurotopia oslaví 25 let existence. Jak se za tu dobu organizace proměnila?

To by bylo na dlouhý příběh. Asi nejvíce vnímáme změnu v tom, že se z malé skupinky „nadšenců“, které spojovala společná myšlenka a zapálení pro věc stala stabilní profesionální organizace zajišťující řadu služeb pro řadu lidí, a zároveň zaměstnávající nemalý počet pracovníků, o které se také snaží pečovat.

V celém tomto procesu se snažíme udržet naše společné hodnoty, vidět za každou situací nebo potíží konkrétního člověka, dítě, rodinu, snažíme se podporovat co funguje, udržet si optimismus a pozitivní nastavení, hledat cesty a možnosti, prošlapávat nové stezky.

Dalo by se jistě pokračovat. Aktuálně mám velkou radost z toho, že se nám daří lépe „být vidět“. Máme nový web, rozvinutější péči o dárce a obhospodařování sociálních sítí, to jsme dřív neměli. A také hromadu nápadů jak se v této oblasti dále rozvíjet.

Zmíníte nějaký zásadní milník, který v průběhu let nastal?

Asi největší změnou pro nás bylo převzetí několika služeb a poboček Fondu ohrožených dětí, když jim hrozilo uzavření. Tím se naše činnost podstatně rozšířila. Dalším milníkem bylo rozšíření na Jesenicko, byla to nová oblast, jiný kraj.

V posledním období se hodně zabýváme strategickým plánováním, které do naší organizace přineslo řadu změn a nových zkušeností, které jsou někdy úžasné a někdy nás i dost „bolí“. Pro mne osobně je zásadní změnou, že po mnoha letech se mohu o zodpovědnost ve vedení organizace podělit s druhou ředitelkou, což je velmi úlevné.

Co je pro vás aktuálně největší výzvou?

V organizaci udržet kvalitu poskytovaných služeb a programů, nepřestat strategicky plánovat, nenechat se odradit případnými neúspěchy. Těším se na některé nové projekty, třeba skupinu terapeutického rodičovství. A v osobní rovině – dobře skloubit pracovní povinnosti s rodinným a osobním životem, a zachovat si energii pro věci, které mají smysl, potenciál a přináší radost.

Ve zkratce o Eurotopii

  • Posláním organizace je starat se o lepší život rodin v regionu.
  • Nabízí podporu pěstounským rodinám, programy pro děti a mládež, dospělé, rodiny, společnost i školy a sociální služby.
  • Má 5 poboček v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Zázemí má v Opavě, Krnově, Bruntále, Rýmařově a v Jeseníku. Je členem Platformy pro včasnou péči.

Rozhovor vedla Vlasta Holéciová, Foto: Eurotopia