V květnu se po celém Česku konají zápisy do mateřských škol. Pro řadu rodičů je zápis do mateřské školy všední záležitost, ale pro některé rodiče to tak není. Jaké jsou nejčastější překážky rodičů, kteří pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí při zápisech do mateřské školy? Nedávno jsme se podrobně podívali na překážku v podobě nedůvěry. Dnes se zaměříme na oblast financí.
Na první pohled si lze říci, že školkovné lze mít v některých případech zdarma (povinný předškolní rok) a náklady na stravné přece nejsou, tak vysoké. Nicméně pokud máte dvě a více dětí už čísla, tak příznivá nejsou. Dalším skrytým nákladem je například nákup oblečení, které musí zůstat ve školce (nepromokavá bunda, kalhoty nebo holínky). Požadované položky se přitom liší region od regionu.
Naše členské organizace TADY A TEĎ a Ponton spočítaly, že náklady na docházku do mateřské školy, kde je započítáno stravné, školné, nákup povinných věcí a poplatky do fondu činí 25.000 Kč/1 dítě, v základní škole je to pak 27.000 Kč/1 dítě a to vše bez škol v přírodě, výletů apod. A teď si představte, že máte tři děti?
Jsou to právě finance, které pak část těchto rodičů vedou k tomu, že své děti do mateřských škol přivádí až v pěti letech, případně využívají jiné alternativy, jako jsou předškolní kluby realizované neziskovými organizacemi, kde mají rodiny minimální náklady.
Povinný předškolní rok nestačí
Z mnoha domácích i zahraničních výzkumů víme, že pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jsou zásadní dva a více let kvalitního předškolního vzdělávání. Jinými slovy jeden rok na dorovnání rozdílné startovní čáry nestačí.
Potřebujeme tedy motivovat rodiny, které žijí většinou v materiální tísni, k tomu, aby své děti přihlásily k docházce do mateřských škol ideálně ve třech letech. V tu chvíli začnou hrát finanční náklady zásadní roli.
Průměrná výše školkovného se pohybuje pohybuje kolem 800 Kč a velmi podobné je to i s cenami stravného. Sečteno, podtrženo: pro nízkopříjmovou rodinu je otázka výdaje ve výši přesahující 1.000 Kč měsíčně, nebo ponechání dítěte doma, relativně jasná.
Jak finanční bariéry odbourat?
Odbourávání finančních bariér jako jedné z překážek pro zvýšení účasti dětí na předškolním vzdělávání má bezesporu smysl. To nakonec dokládají i data – například Analýza Medianu pro Nadaci OSF. Zavedené programy obědů do škol fungují v Česku už řadu let, byť lze zcela jistě zlepšit i jejich podobu a administrativní zátěž.
Tou největší překážkou je, že v tuto chvíli záleží na zřizovateli, případně na vedení mateřské školy, jestli program zavede či nikoliv. Pokud má rodina ve své blízkosti školku, která do programu zapojena není, má jednoduše smůlu.
Jako příklad dobré praxe lze vyzdvihnout MŠ v Obrnicích, která má vysoký podíl žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí. Mateřská škola nemá díky úzké spolupráci se zřizovatelem finanční bariéry v podobě školkovného a je zapojena do projektu bezplatného stravování.
Finanční nízkoprahovost pro rodiče je tak jeden z důležitých faktorů, proč se daří zvyšovat docházku dětí do mateřské školy. Jedná se o vstřícný a zároveň opodstatněný krok, neboť 26,5 % rodičů v ORP Most je v exekuci.
Novinky ve školkovném rok 2024/2025
Dobrou zprávou z hlediska nákladů je to, že od ledna tohoto roku je v platnosti novela vyhlášky, která se týká právě plateb za školkovné. Rodiče, kteří pobírají přídavek na dítě nemusí od 1. 9. 2024 platit školné v mateřské škole, družině nebo v zájmovém kroužku zřizovaném školou.
O osvobození bude možné žádat od začátku školního roku 2024/25, tzn. od 1.9.2024. Řediteli školy je třeba doložit, že rodič pobírá přídavek na dítě. To prokáže doložením „Oznámení o přiznání dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě“.
Novou vyhláškou se tak rozšiřuje okruh osob, které budou mít nárok na osvobození od úplaty. Touto novinkou ministerstvo přichází s řešením, jak předškolní vzdělávání zpřístupnit, co největšímu okruhu rodin a dětí.
Další novinkou je to, že od 1. ledna 2024 o výši školkovného v mateřských školách zřizovaných obcí, krajem nebo státem rozhoduje zřizovatel. Dosud měsíční výši školkovného stanovoval ředitel daného zařízení.
Shrnutí plateb nákladů v mateřské škole
Často se stává, že některé mateřské školy vyžadují od rodičů platby nad rámec toho, co říká zákon. V Plzni například musí rodiče kupovat lůžkoviny přesných rozměrů v Ostravě zase rodiče nakupují spotřební materiál nebo hygienické potřeby. V této souvislosti je dobré si zopakovat, co ze zákona rodič musí platit a co nikoliv.
- Rodič (zákonný zástupce) hradí pouze úplatu za vzdělání a stravné. Jiné výdaje není rodič povinen mateřské škole platit.
- Rodič nepřispívá ani nekupuje toaletní papír, kapesníky, lůžkoviny. Tyto výdaje se hradí z rozpočtu zřizovatele školy. Plenky v případě potřeby zajišťuje mateřská škola. Dítě se nemusí účastnit akcí školy. Pokud má rodič zájem o účast dítěte na akci, uhradí s tím spojené výdaje. Výdaj se platí před nebo po dané akce.
Foto: archiv, unsplash.com