V květnu se konají zápisy do mateřských škol. Pro děti, které vyrůstají v prostředí nebo ve vztazích, které jsou něčím zatížené nebo nepodnětné, je předškolní vzdělávání v něčem ještě významnější. Mateřská škola může totiž jejich sociální handicap významně umenšit.

Jak se dočtete v našem rozhovoru, jsou lokality, kde je největším nepřítelem zápisů do školek špatná informovanost rodičů. Zdejší rodiče mnohdy nemají ponětí, kdy jsou termíny zápisu nebo nevědí, že se změnil systém samotného zápisu na elektronický.

Informace o zápisech vyvěšené na webových stránkách či na nástěnce nemusí být vždy dostupné a srozumitelné všem rodičům. I proto v letošním roce Ministerstvo školství připravilo ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a také Platformou pro včasnou péči leták, který  informuje o datech zápisů a nutných formalitách s tím spojených.

Proto, aby leták neskončil v koši je třeba dostat jej k rodičům – nejlépe prostřednictvím někoho, komu důvěřují – může to být například terénní sociální pracovník.

 

Na zkušenosti se zápisem jsme se zeptali romské maminky Heleny, která sama vychovává čtyřletou dceru.

Blíží se zápisy do mateřských škol, máte už vybranou mateřskou školu pro vaši dceru?

Určitě se půjdu jako první zeptat tady u nás do školky. Mám to nejblíže.

Jakým způsobem jste se o zápisu dozvěděla?

Řekli mi to ve školce přímo, protože jsem se chodila ptát, jestli nemají volné místo, aby mohla dcera nastoupit už dřív. Byla jsem se ptát asi ve dvou školkách a všude měli plno, že jedině až od září bude volno. Chtěla bych, aby chodila do školky a já si mohla najít práci, protože jsem bez partnera a v dnešní době je to opravdu hodně těžké vyjít s penězi. Taky mi jde o to, aby byla mezi dětma a něco se i naučila. Nechci, aby lítala jen tady po venku jako ostatní děti. Jsou buď celý den u televize nebo venku samotné.

Dostala jste potřebné informace k zápisu? Jste připravená na elektronické zápisy?

Řekli mi akorát, kdy jsou zápisy, ale o tom, že jsou elektronicky mi neřekl nikdo. Co to znamená vlastně? Vždycky přece byly zápisy tak, že se šlo do školky, tam se vyplnil papír ne?

Ano, takhle to bylo před covidem. Teď musíte přihlášku vyplnit a odeslat elektronicky do školky.

Aha, to mi paní učitelka neřekla vůbec. Já doma nemám počítač, jedině přes mobil. Raději se tam zajdu ještě zeptat, jak se to dělá. Mám první dítě a tyhle věci řeším poprvé. Dcera má čtyři roky a už potřebuje být mezi dětma, vidím to na ní, že jí to chybí. Nemá si s kým hrát.

Je něco, co byste ráda na současném systému zápisu změnila? Jak by měl podle vás probíhat „ideální“ zápis?

Určitě bych změnila ten systém, že se přihláška musí vyplnit přes počítač. Znám hodně rodin, co doma nemají počítač. Je to i lepší, když můžu přijít do školky a podívat se, jak to tam vypadá, jak vypadají paní učitelky. Prostě ten dojem, jaký to na mě udělá, je hodně důležitý. Taky se vždycky dívám i na to, jak se lidi chovají k mé dceři. Bohužel jako Romka jsem zvyklá, že během pár sekund poznám nezájem nebo, že jsem někde nechtěná. To prostě vycítím okamžitě.

Druhá věc je, že doma dneska počítač nemá každý, jak si všichni lidi myslí. Pro mě to třeba bude velká překážka. Asi se obrátím na nějakou sociální pracovnici, oni mají pochopení pro lidi jako jsme my tady z lokality.

A už jste se setkala s nějakým odmítnutím ve školce nebo v jiném zařízení?

Upřímně si myslím, že mi bylo řečeno, že je plný stav kvůli tomu, když mě viděli osobně. Protože když jsem do školky volala, tak mi paní řekla, ať přijdu osobně. Tak proč mi neřekla rovnou, že mají plno? To je divné ne?

To jsou prostě věci, které se nám Romům stávají běžně. Třeba když jdu s dcerou na obyčejné hřiště, ostatní rodiče okamžitě zpozorní a po chvilce zavolají své dítě k sobě jako by se báli, že jim moje dcera nějak ublíží nebo od ní něco chytnou. Stejné situace známe z dětských koutků, prostě se tam necítím dobře. Vidím pohledy ostatních, jsme tam jak pod mikroskopem. Tyhle věci já vnímám, naštěstí moje dcera ještě ne. Přála bych si, aby to ani nikdy nepoznala. Budu v to doufat.

Text: Aneta Suchá, spolupracovnice Platformy pro včasnou péči

Úvodní foto: Miroslav Klempar