Jednou ze zásadních oblastí včasné péče je doprovázení rodin s dětmi do institucí. Nejčastěji jsou to návštěvy lékařů, úřadů, doprovod k zápisu do mateřské školy nebo do dalších institucí. Právě díky asistenci a podpoře neziskových organizací, lze díky včasné péči předejít řadě potenciálních problémů včas. Každý krok, který podnikneme společně v raném věku totiž přináší větší šanci na úspěch a šťastnější budoucnost pro dítě, rodinu, ale i celou společnost.

Maminka Jitka a její dcera Eliška jsou klientkami naší členské organizace. Na jejich příběhu si ukážeme, jak doprovázení do institucí vypadá v praxi.

Eliška a její krok vpřed

Malé Elišce byl rok a půl a stále nechodila a špatně seděla. Pracovnice naší členské organizace mamince doporučila, aby více apelovala na pediatra. Společně pediatra navštívily a dostaly pro Elišku doporučení na neurologii. Následovaly vyšetření, rehabilitace a ortopedie. Eliška po půl roce dělá menší krůčky a brzy dostane ortézy, které jí s chůzí pomůžou. Matka využívá doprovodů k lékařům, ale spoustu věcí si již umí vykomunikovat sama.

Podobný je i příběh maminky s devíti dětmi, která se stěhovala od přítele. Dva chlapci jsou předškolního věku a navštěvují předškolní klub naší členské organizace. Jeden z chlapců trpěl nedoslýchavostí. Při vstupu na základní školu organizace matce pomohla zařídit vyšetření ve speciální pedagogické poradně. Následně pracovnice organizace matku doprovodila do školy a ve spolupráci s pedagogy byl pro chlapce domluven individuální plán. Mladší bratr šilhal na jedno oko, proto organizace pomohla pořídit dioptrické brýle a okluzor. Chlapec na brýle velice dobře reagoval a zlepšilo se mu i prostorové vidění a orientace.

Doprovod je cesta k úspěchu

Každý rodič někdy potřebuje pomoc a podporu. Někdy je nezbytné rodiče podpořit a pomoci jim v náročných situacích, které se týkají jejich malého dítěte, obzvláště pokud je v rodině dětí více.

Asistence může rodičům dodat odvahu a usnadnit orientaci v administrativních procesech, aniž by to jakkoli zpochybňovalo jejich schopnosti. „Přistupujeme k rodinám s respektem, individuálně, bez předsudků, nehodnotíme. Používáme metody motivace, rozhovorů, naslouchání, praktických činností, nácviků a individuálně plánujeme,“ popisuje zkušenosti z praxe v práci s rodinami při doprovázení do institucí Renáta Kučerová z naší členské organizace Kostka Krásná Lípa.

Kateřina Chocholová z chrudimské organizace Amalthea k tomu dodává: „Vzhledem k palčivosti problémů, které rodiny řeší, rodiče často nemají kapacitu se zaměřovat na psychický i fyziologický vývoj dětí. Navíc se potýkají se složitostí systému – informacím od doktorů nerozumí, nedokážou říct, co potřebují vědět, nevědí, jak se dostat k informacím a jak s nimi naložit. Ze strany systému jsou kladeny na rodiny často velké požadavky, které nejsou schopny naplnit a obstát v nich, např. vyřídit odklad dítěte, objednat se ke specialistovi na řeč. Proto je potřeba je podpořit.“

V Chrudimi to dělají v duchu pozitivního rodičovství. Rodiče oceňují za i malé úspěchy, respektují jejich možnosti získat nové kompetence. A hlavně nesoudí, podporují a věří, že každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. „Naším společným zájmem je, aby se dítěti dobře dařilo,“ zakončuje Kateřina Chocholová.

Zmíněné příběhy rodin s dětmi ukazují význam včasné péče. To, jak děti vyrůstají, ovlivní celý jejich život. V tíživé situaci se může ocitnout každý a úkolem včasné péče je podat pomocnou ruku.

Včasná péče v kostce

  • Včasná péče je ucelený systém programů a aktivit zaměřených na podporu ohrožených dětí. A to těch nejmenších, tj. od narození do 8 let a jejich rodin.
  • Výhodou včasné péče je její komplexnost. Zahrnuje zdravotní, sociální a vzdělávací programy.
  • Včasná péče může probíhat v přirozeném prostředí doma v rodině, kdy ji navštěvují odborníci a zapojují rodiče. Dále v rodinných a komunitních centrech, v předškolních klubech nebo v mateřských a základních školách.

Jména klientů byla na jejich žádost změněna, fotografie jsou ilustrační a jsou použity z unsplash.com.