Otevřený dopis členům vlády a parlamentu
Potřebujeme zákon o podpoře rodin – pro rodiče, děti i naši budoucnost
Situace velké části českých rodin se v posledních letech výrazně zhoršila kvůli pandemii a inflační krizi. Stávající systém podpory rodin neumí pomoc poskytnout dříve, než se propadnou do krizové situace. V důsledku toho také stále narůstá počet dětí odebíraných z rodin a umísťovaných do náhradní péče, ale i těch, které důsledkem nepodnětného rodinného prostředí selhávají ve vzdělávání. Potřebnou změnu přináší připravovaný zákon o podpoře rodin, který zavádí preventivní služby na podporu rodiny, aby se pokud možno vůbec nedostaly do sociálně nepříznivé situace.
Chybí nám preventivní podpora rodin, aby se nepropadaly do krizové situace
V současné době pouze desetina veřejných výdajů směřuje na preventivní podporu rodin – aby zvládaly krizové situace, nebo se do nich nejlépe vůbec nedostaly. O co hůř, služby na podporu rodin jsou přímo definovány tím, že mohou být poskytnuty až tehdy, když se rodina dostane do “dlouhodobě krizové sociální situace” (§65, odst. 1. zák. 108/2006). Jako kdyby zásah HZS byl podmíněn až tím, že se požár stane nezvladatelným, nebo jako kdyby léčba rakoviny nezahrnovala prevenci, ani screening pro včasný záchyt, ale mohla započít teprve v rozvinutém stádiu. Důsledkem pozdní pomoci pak řada rodin už krizi nezvládne, v posledních letech tak výrazně narostl počet dětí odebraných z rodiny a umístěných do náhradní péče. Z veřejných rozpočtů tak vynakládáme šestkrát více prostředků na horší řešení, než na lepší řešení v podobě preventivní podpory rodin.
Zákon na podporu rodin poprvé zavádí podpůrné služby dostupné všem rodičům
Věcný záměr zákona na ochranu dětí a podporu rodin poprvé zavádí kategorii služeb, jejichž smyslem je primární prevence – taková podpora rodin, aby se do krizové sociální situace nedostaly. Navíc služby podporující co nejvíce běžných rodin plní zároveň i funkci screeningu, tj. včasného odhalení začínajících obtíží, a mohou takové rodiny včas nasměrovat k profesionální pomoci, než se jejich situace stane neřešitelnou. Univerzální služby také předchází sociálnímu vyloučení a posilují společenskou soudržnost.Čím pozitivnější je zkušenost rodičů, tím častěji se rozhodnout pro další (a další) dítě. Preventivní služby tedy nejen ušetří veřejným rozpočtům vysoké náklady na krizové intervence, ale také mohou přispět k pozitivnímu vývoji porodnosti. Proto nyní potřebujeme zákon o podpoře rodin – pro rodiče, pro děti i budoucnost naší země.
Platforma pro včasnou péči zastupuje na pět desítek organizací od sociálních služeb přes mateřské školy po zástupce zřizovatelů, kteří každodenně vidí dopady nedostatku preventivních služeb pro rodiny s dětmi. K novele zákona rádi přispějeme, aby bylo možné klíčovou reformu dokončit v tomto volebním období.
V Praze dne 10. 05. 2024
Mgr. Pavlína Kráčmarová, MBA
předsedkyně Platformy pro včasnou péči
Mgr. Kateřina Sirotková,
ředitelka Platformy pro včasnou péči