Jak se těší a tráví Vánoce desetiletá Angelina z Ukrajiny a osmiletý Samuel, který navštěvoval předškolní klub organizace Vzájemné soužití se zeptala naše spolupracovnice, sociální pedagožka Aneta Suchá.

Vánoce u Samuela: nesmí chybět sníh a Mrazík

Samuelovi je 8 let, pochází ze čtyřčlenné romské rodiny a má ještě staršího sourozence Nikolase. Chodí do druhé třídy a čas strávený ve škole má rád. Mezi jeho oblíbené předměty patří anglický a český jazyk, víc ho ale baví angličtina.

Když jsem se zeptala, jestli se těší na Vánoce, tak se rozpovídal o tom, jak se ve škole společně chystají na vánoční koncert, kde budou zpívat koledy a taky si k té příležitosti ve třídě vyrobí kulisy. Moc ho to baví a už se společného vystoupení nemůže dočkat.

„Doma se nejvíc těším, že se sejdeme celá rodina a že si rozbalíme dárky u stromečku. Taky mám rád, když je venku sníh a já se u toho koukám na Mrazíka,“ říká Samuel.

Středisko Přístav

Smyslem střediska je pomoci lidem uprchlým před válkou v jejich rodné zemi ke snazší integraci do společnosti. Středisko je součástí areálu Bastro, kde bydlí přes 120 uprchlíků z Ukrajiny. Ke společnému trávení volného času mají k dispozici dva prostory. Jeden funguje jako učebna a místo pro společné setkávání dětí, rodičů, lektorů a dalších. Druhým prostorem je volnočasová místnost.

V učebně probíhá 4x týdně doučování dětí pod vedením tři ukrajinských a jedné české lektorky. Kladou důraz na základy českého jazyka, ale i dalšího potřebného učiva. Setkávají se zde maminky a probíhají zde společné integrační akce i s českými dětmi. V herně je zase prostor pro zábavu a probíhá zde kroužek zpěvu a tance.

Do střediska dochází  žena z Ukrajiny, která již řadu let žije u nás a vypomáhá dětem, mládeži i dospělým s potřebnými formalitami (nalezení praktického lékaře, pediatra, doprovod na léčbu, víza, vyřízení formalit na úřadu práce, překlady, tlumočení atd.)

Středisko se stalo neodmyslitelnou součástí místních obyvatel. Vědí, že se mohou na pracovnice s čímkoliv obrátit a vždy se jim dostane pomoci. Pracovnice se jim zase snaží pomoci při zvládání tohoto těžkého období a alespoň částečně jim ulehčit.

Vánoce u Angeliny: pečení tradičních perníčků

Angelina spolu se svojí maminkou Olgou žijí od vypuknutí války v Ostravě. Desetiletá Angelina navštěvuje pátý ročník základní školy. Jak sama říká lámanou češtinou, ve škole si už stihla najít kamarádky. Miluje balet a zpěv.

Díky středisku Přístav, může v obou zálibách pokračovat i u nás. Momentálně zpívá ve sboru, který je složen z ukrajinských a romských dětí. Nacvičují na vystoupení, které je čeká v Praze při oslavě Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Na vystoupení se moc těší a nacvičuje se sborem 2x týdně, zároveň se těší na Prahu, kterou si poté všichni společně projdou.

Vánoce má Angelina moc ráda a těší ji, že bude slavit Mikuláše i Vánoce dvakrát, protože na Ukrajině je slaví později než u nás. Anegelina se také rozpovídala o tom, jak s maminkou pečou tradiční perníčky plné skořice a hřebíčku, které se místo ozdob věší na stromeček.

Autorka: Aneta Suchá